Pár napunk van csak, s eljön a pillanat, mikor egy fontos, és maradandó döntést kell hoznia minden szülőnek. Melyik intézménybe írassam a gyermekemet?
Ez egy életre szóló döntés. Hiszen egyszer lesz első nap az iskolapadban, vagy az óvodában. Ez akár egy életre meghatározza, hogy fog csemeténk az óvodai, iskolai élethez viszonyulni. Szeret-e majd oviba, iskolába járni, tetszeni fog neki a diák élet? Hiszen hosszú távon ez nem csupán az óvodai barátok számát, vagy az érdemjegyeit befolyásolja, hanem sok-sok évre előre vetítve: a továbbtanulásához is egy alapot fog adni.
Így tehát annak az eldöntése, hogy melyik iskolába írassuk be az iskolaéretteké vállt gyermekünket, nagy felelősség. Igazán semmi sem garancia, nem lehet azt előre megmondani, hogy mi az egyetlen, legjobb döntés. Azt viszont, hogy milyen szempontok alapján mérlegeljünk, s szűrjük ki az adott lehetőségeink közül a lehető legjobb döntést, azt igen.
Azt már mindannyian tudjuk, milyen adatok, papirok, dokumentumok szükségesek a beiratkozáshoz. Ezeket a legtöbb intézmény honlapján el lehet olvasni, sőt akár előre kinyomtatva már kitöltve is vihetjük magunkkal. Ezzel nem csak magunknak spórolhatunk némi időt. ☺
Azt, hogy milyen szempontok alapján döntsünk pl az iskolával kapcsolatban, azt még sajnos az óvodában sem mondják el az óvónénik a legtöbb helyen. Pedig rajtunk kívül talán ők ismerik még a legjobban a mi fiúnkat, lányunkat.
Hát akkor ki mondja el annak a kétségbe esett szülőnek, hogy mi lenne a legjobb? Magunktól, főleg első gyermekes szülőként, esetleg csak ötletelünk.
Szempontok lehetnek, ami alapján én pl. mindegyik gyermekemnél döntöttem, s amihez az alap támogatást a bölcsődei gondozó nénink adta sok évvel ezelőtt:
–Lakóhelyhez, munkahelyhez közel van-e? Hidd el, nagyon nem mindegy mikor hajnalban rohansz a munkába, vagy munka után utaznod kell, hogy oda érsz-e időben a gyerkőcért.
–Van segítség ha nem érsz oda időben az oviba, suliba? Nem egy utolsó szempont, hiszen sok család messze lakik a nagyszülőktől, vagy sajnos a nagyszülők betegesek, így nem mozgósíthatók bármikor.
–A mi kicsikénk milyen tulajdonságú, mik az erősségei, melyik terület megy neki nehezebben? Ez főleg az iskolaválasztás esetében fontos, amikor pl szakos iskolát szemeltünk ki. Ez fontos a sikeres szerepléshez.
–Ha volt lehetőségünk nyílt napon részt venni, a mi kis pindurkánknak melyik tanítónéni vagy ovónéni volt a legszimpatikusabb? S ami ugyanilyen fontos, a mi gyermekünk mennyire volt szimpatikus az óvónéninek, tanítónéninek? A legszerencsésebb eset, amikor megvan a kölcsönös szimpátia a gyermek és a pedagógus között. Ez már 50% garancia a sikeres együttműködéshez. ☺ Gondolj bele, te szívesen és örömmel dolgozol olyan munkahelyen, ahol neked ellenszenves a főnököd, vagy te neki?
–Azt szoktam mondani, hogy ha a beíratásig hozzám és az én “20 felesleges” kérdésemhez nincs türelme az adott intézménynek, akkor hogy lesz türelme az én gyermekemhez? Hiszen őt több éven keresztül kell napi szinten “elviselnie”, nevelnie.
–Nem tudom ti hogy választotok magatoknak pl orvost, de én először megnézem milyen betegek járnak hozzá?! Na ez a szempont a tanintézmény választás esetében is! Ha van lehetőséged, menj arra sétálni ebédidőben, vagy munkaidő után, s nézd meg kik járnak arra, ebből leszűrheted az összetételt, az ottani közösségi élet színvonalát, az intézmény értékrendjét, .. Láttam már városi óvodát és iskolát is, ahol vegyes összetétel mellett is, szuper óvónénik vagy tanárok teljesen korrektül kézben tartottak mindent, s kiemelkedő alapokat adtak az oda érkező, és az onnan tovább haladó gyermekeknek. Sajnos nagyon ritka, de van ilyen! Míg esetleg jobbnak ítélt intézmény nem tudja legalább ugyanezt megadni.
–Annyiszor említettem már, hogy mit ad a gyermekednek az intézmény?! Itt az oktatás minőségére gondolok elsősorban. Már az óvoda választásnál is fontos szempont, hogy onnan hova vesznek fel több gyermeket? Persze vannak kivételek, jó képességű gyermekek, de most az átlagra gondolok. Nagyon nem mindegy, hogy az oviból milyen esélyekkel megyünk tovább az általános iskolaba?! Hiszen az meghatározza hogy milyen esélyekkel és merre tudunk menni középiskolába?!
Ugye, hogy repülnek a napok, az évek? Ami tegnap még messze volt, az ma már történelem. Az a “pár” év pedig a monoton hétköznapok súlya alatt pillanatok alatt itt lesznek. S mire észbe kapsz a kis óvodás már továbbtanulásra készül… S hidd el, eljön az a nap, amikor szeretnéd, hogy újra az legyen a legnagyobb gondod, melyik intézménybe írasd be őt?!
Ezzel a néhány általam fontosnak ítélt, és eddig minden esetben bevált szempontokkal szeretnék Neked egy kis segítséget adni. Kívánom, hogy sikerüljön a legjobb döntést meghoznod, érezze magát nagyon jól a választott oviban, suliban a gyermeked.
Ha szeretnél első kézből értesülni a legújabb ötletekről, szempontokról, tapasztalatokról, iratkozz fel a hírlevélre. ☺
Ha képes inspirációra van szükséged, kövess az Instagram @stylemealife illetve @mymeaworld oldalamon.
Ha tetszett a cikk, a megosztást köszönöm szépen☺.
Szeretnél elsőként értesülni a folytatásról, a legújabb írásaimról ? 👉 gyere iratkozz fel a hírlevélre.
Megtalálsz : ITT.
Facebook oldalamon: ITT.
Instagram oldalon: ITT.
Várlak vissza szeretettel. Szép napot kívánok!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: