Nőnek lenni

“Maradj otthon” – legyen minőségi idő tartalmasan és egészségesen

Az ember alig akarja elhinni, hogy az eddig megszokott rohanó tempót a saját érdekében fel kellett függesztenie egy, a szokásossal ellentétes, ne menjen sehova, maradjon otthon, dolgozzon és tanuljon otthonról stílusú életmódra ?!

Igen ! Hiszen amíg folyamatosan rohantál, egyik munkahelyről a másikra, közben a gyerekeket kellett a suli után a különóráról még edzésre vinni, közben bevásárolni, főzni, takarítani, addig mindig azt a pillanatot kergetted magad előtt, amelyben minőségi időt élhetnél. Emlékszel, mennyire szerettél volna legalább pár percet magadra is szánni, vagy a kedvenc hobbidra ?

Éppen ezért nézd ennek a “kényszer” helyzetnek a jobbik oldalát. Vedd észre az előnyeit. Persze nem a fertőzés veszélyére vagy annak a lehetséges következményeire gondolok most. Arról kapjuk a szükséges információkat folyamatosan a médián keresztül (ennek a követése fontos, hogy tisztában legyél a jelenlegi helyzettel odakint). Itt most azokra a dolgokra szeretném a figyelmed felhívni, amelyek átsegíthetnek minket ezen a időn.

Rajtunk is múlik, hogy mikor lesz vége a vírus okozta veszélynek. Így egyáltalán nem mindegy, hogy milyen állapotban leszünk akkor, mikor újra szabadabban élhetjük tovább az életünk. Előző írásaimban olvastad már, hogy a megfelelő hozzáállás, a prevenció (=megelőzés) kulcsfontosságú jelen helyzetben. Ezt nem lehet elégszer mondani. De amikor kibillennünk a szokásos rutin adta komfort zónánkból, akkor nagyon fontos megtalálni azt a biztonságot adó pontot, amely segít minket egészségesnek maradni. Hiszen mi is az egészség ? 👉 “Az egészség a teljes testi, lelki szociális jólét alapja”, mely nem a betegség hiányát jelenti. Erről részletesebben: ITT  olvashatsz.

Ez az oka annak, hogy milyen fontos jelenlegi helyzetünkben megtalálni a jót, a célt. Így mentálisan is könnyebb alkalmazkodnunk a mostani változásokhoz. És mint mindig, most is “Nőnek lenni” úgy, hogy bizonyos határokon belül mozogva, ki kell hozni magunkból, a családunkból, a helyzetünkből, és a jövőnkből a lehető legtöbbet, a legjobbat.

Mit tehetünk:
– Odakint tavasz van. A megújulás, az ébredés időszaka. Ez most többszörösen igaz ránk, a helyzetünkre, a jövőnkre. Én már túl vagyok a szekrények átalakításán, a ruhatár cseréjén. Ezt egybe kötöttem egy válogatással is. Szeretnék a jövőben egy minőségibb stílusra váltani. Ehhez mértem a szelektálást. Amikor majd visszakapjuk a “rohanós” életmódunkat, nem szeretném ha a szekrényemben a mennyiség lenne. Sokkal inkább a minőségre teszem a hangsúlyt. Anyaként pedig figyelni fogok a kombinálási lehetőségekre, mellyel rengeteg időt spórolhatunk reggelente. ☺

– Otthoni tartózkodásunk alatt fokozottabban kell figyelni a testi egészségünkre. Ezt több vonalon kell megvalósítanunk. A kevesebb mozgás, friss levegőn való tartózkodás megkívánja a testünkre való odafigyelést. Ezt (nálunk ez alapból megszokott, de most mégjobban beiktatjuk a napjainkba) pótolhatjuk több módon is: megfelelő étrend összeállítása (értékes tápanyagok, kevesebb szénhidrát bevitel), természetes vitamin bevitel (gyümölcsök, zöldségek) kiegészítése (C-vitamin, vitamin komplexek szedése), megfelelő folyadék mennyisége (napi 2 liter legalább, amelybe a leves is beszámítható). Most van időnk a napi 3-szori közös étkezésre a családdal (mely eddig csak hétvégente volt megvalósítható a legtöbb helyen).

– A kieső mozgást is lehet pótolni. Emlékszel még a gyermekkorunkra (főleg a mostani negyvenes korosztály gyermekkorára gondolok), amikor otthon tornáztunk esténként? Nem kondi terembe jártunk ha mozgásra vágytunk. Csak egy kis helyre volt szükségünk, és már csináltuk. Mutassuk meg a gyermekeinknek most, milyen volt akkor otthon lenni, tornázni, mozogni. Főleg azért is emlékeztetlek erre, mert nem élünk mindannyian családi házban, nincs minden családnak lehetősége saját kertet használni, hogy legyen a gyereknek (és Nekünk) helye mozogni. Így együtt tornázni nem csak jó móka, hanem sokkal közelebb hoz minket, s legalább mi is mozgunk, formában tartjuk magunk.

– Van időnk az elmaradt otthoni feladatokat pótolni, a nagytakarítást megcsinálni, … Igen, most van bőven időnk, de ezeket szükséges is elvégezni. Azonban nem “csak” ezzel kell eltölteni a napjainkat. A tisztaság, higiénia még fokozottabban fontos. Oszd be a napodat, mikor mit csinálsz meg. Így tudod biztosítani a minőségi időt magadnak, családodnak. Hiszen nem egymás mellett, hanem együtt élünk a gyermekeinkkel, a párunkkal (nagyszülőkkel esetleg). Értékeld és élvezd az együtt töltött perceket, melyben sokkal inkább szerepet kap az összetartozás érzése! Legyen időd tehát Rájuk. Vezess be egy új szokást (ha eddig nem volt): jelöljetek ki egy időszakot naponta, amikor lehetőség szerint csak együtt vagytok. Legyen ez az idő a szeretet, az egymásra figyelés órája. Üljetek le beszélgetni (akár egy délutáni teaidő egy kis sütemény mellett), játszani. De a különböző házi tevékenységeket is csinálhatjátok együtt, összedolgozva: kertészkedni (ha van kerted, akkor amíg te a virágokat ülteted, addig a gyerekek segíthetnek az udvaron helyet csinálni a kinti játékoknak, rakhatják a cserépbe a virágoknak a földet, ..), vond be a gyerkőcöt pl a sütemény kiszúrásába, a kókusz golyó elkészítésébe (így sokkal jobban fog ízleni a délutáni sütemény teával pl), a takarításba is besegíthetnek (amíg porszívózol, ágyat igazítasz, addig ők a játékos vagy tanulói területen tudnak pakolni, így közben jó lesz megbeszélni néhány dolgot). …

 

 

– Otthoni tanulás is élvezetesebb lesz, ha Te is és a gyerkőc is megértitek, hogy ez most mindenkinek kihívás. A tanárnak ugyanúgy. Hiszen a tanítónéni most az osztály összes gyermekének megpróbálja leadni a hátramaradt anyagot úgy, hogy nem ő tanítja, magyarázza. Ő majd akkor fogja látni az otthoni különbségeket, amikor újra az iskolapadban ülhetnek a gyerkőcök. Te pedig – aki ennek az imádnivaló gyermeknek az anyukája vagy – nem a megszokott tanítónéni, nem úgy magyarázol ahogy Ő szokott. Éppen ezért lásd meg a minőségi időt a gyermekeddel való közös tanulás idejében is. Nézd más szemmel most őt. Legyél nagyon türelmes hozzá. Mond el neki, hogy Te így tudod magyarázni, majd a tanítónéni máskép fogja, ha lehet menni iskolába újra.

– Törődjünk magunkkal is. Ha megtudod oldani hogy otthon maradj, otthonról dolgozz, akkor nagyobb mozgás teret tudsz magadnak biztosítani az “Én idő” beiktatására. Tedd szokássá, hogy hetente legalább kétszer szakítasz időt magadra. Ilyenkor próbáld meg a külső dolgokat, feladatokat felfüggeszteni, s csak arra figyelj ami kikapcsol, motivál, örömöt okoz. Teljesen mindegy hogy éppen egy kádnyi habos vízben való pihenés, egy meditációs gyakorlat, az új szépségápolási termék kipróbálása, kertészkedés, varrás az, amely neked fontos, feltölt pozitív energiával, inspirál. A lényeg, hogy az “Én idő” rólad szól.
Ezáltal leszel kiegyensúlyozottabb, s tudsz a számodra fontos embereknek is többet adni. Így lehetsz hatékonyabb a munkádban ugyanúgy, mint az élet egyéb területen.

 

Nőnek lenni” mindig, minden helyzetben nem csak adottság, kiváltság, de felelősség is. Most – ebben a mindenki számára nehéz időszakban – még hangsúlyosabb feladatunk mint eddig. Ehhez kívánok Mindenkinek kitartást, egészséget!

Gondolkozz pozitívan, mutassunk példát gyermekeinknek!

Maradj otthon!

Ha tetszett a cikk, a megosztást köszönöm szépen☺. 

Szeretnél elsőként értesülni a folytatásról, a legújabb írásaimról ? 👉 gyere iratkozz fel a hírlevélre.

Megtalálsz : ITT.

Facebook oldalamon: ITT. 

Instagram oldalon: ITT

Várlak vissza szeretettel. Szép napot kívánok! 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!